O Nas
Kamienica nad Niwką… historycznie
Jesteś w wyjątkowym miejscu, gdyż budynek, w którym już się znajdujesz (lub za chwilę zamieszkasz) liczy ponad 200 lat i został zbudowany nad rzeką… która teraz jest pod ulicą.
Jej położenie kojarzyło się w ówczesnych czasach z budynkami w Wenecji. Zapraszamy do zapoznania się z fascynującą historią Kamienicy nad Niwką.
Potok / Rzeka Niwka
Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale ciekawostką jest, że pod ulicą Stojałowskiego znajduje się tunel w którym płynie potok Niwka.
Do lat 30. XX wieku potok był odkryty, a miejsce to było nazywane bulwarami „Wieś w mieście” lub „Bliską Wenecją”.
Ulica Stojałowskiego
Zdjęcie obok to Ulica Stojałowskiego w 1908 roku – widok ze skrzyżowania z ul. Krótką. To były ostatnie lata tego bulwaru.
W 1916 roku, zgodnie z postulatami Maxa Fabianiego, rzekę Niwkę skanalizowano tworząc zwykłą ulicę, umacniając brzegi, betonując chodniki, a drewniany płot zastąpiono elegenckimi balustradami. Prowincjonalna zabudowa widoczna na zdjęciu już w dużej mierze nie istnieje. Perspektywę ulicy zamyka Kościół Opatrzności Bożej.
Lata 30. XX wieku
Poniżej mamy widoczną Ulicę Stojałowskiego – jeszcze jako bulwar wzdłuż odkrytej Niwki – w latach 30. XX wieku (widok sprzed dzisiejszego Beskidzkiego Domu Maklerskiego w kierunku wschodnim).
W centralnej części zdjęcia widoczne jest miejsce, gdzie współcześnie znajduje się skrzyżowanie ul. Stojałowskiego, Dmowskiego i Konfederatów Barskich. Z budynków po prawej stronie istnieje tylko jednopiętrowa kamienica widoczna częściowo (wyburzona w 2011 roku) i budynek ze ślepą ścianą w głębi.
Co mówią inni?
Opinie gośći
Poznaj zweryfikowane opinie naszych Klientów